Шлайфан бетон – плюсове и минуси
Както при всички материали за подови настилки, шлайфания бетон има редица предимства, които го правят изключително популярен избор за подови настилки за търговски и производствени съоръжения, преработвателни предприятия, магазини и среда с голям трафик. Разбира се, той си има и своите недостатъци при използването му в определени области, но с много от тях може да се направи компромис. Все пак е важно да се разберат изискванията на средата, в която ще бъде разположена подовата настилка, както и плюсовете и минусите, преди да вземете окончателно решение.
Шлайфан бетон - плюсове
Шлайфаният бетон е изключително здрав и устойчив и е в състояние да издържи на натиска от много тежък пешеходен трафик и оборудване. Много е трудно да се повреди и е почти невъзможно да се счупи или надраска.
Ако е правилно положен, запечатан и поддържан шлайфаният бетонен под ще издържи десетки години дори в най-суровите търговски среди. Неговият живот също ще надмине далеч този на други подови настилки, като килими, винилови плочки и дървени ламинати. Това означава, че в дългосрочен план можете да спестите пари, защото никога няма да се налага да премахвате и подменяте износени или повредени подови настилки.
Шлайфаният бетонен под е относително лесен за поддръжка. Просто трябва да почиствате праха всеки ден, за да предотвратите натрупването на мръсотия. Трябва също така да го почиствате с влажна кърпа всяка седмица, за да премахнете зацапвания, надрасквания и водни следи и да върнете блясъка.
В зависимост от нивото на сложност, шлайфаните бетонни подове няма да струват повече от друга подова настилка. Освен това такъв под може да се оцветява, полира, подходящ е за нанасяне на декоративно покритие или наслагване.
Правилно положеният и запечатан бетон може да бъде практически устойчив на течности, особено вода. Покритията могат да осигурят водоустойчиви бариери , които запечатват бетона и също могат да осигурят антимикробна защита. А висококачествените бетонни подови настилки не трябва да имат пукнатини, могат да улавят храна и мръсотия и да съдържат бактерии.
Незапечатаният бетонен под е порест, въпреки че бетонните подове могат да бъдат запечатани устойчиво с химикали с епоксидно покритие, за да се предпазят от екстремни химикали (алкали и киселини) и корозия.
Бетонните подове не съдържат вредни летливи органични съединения (ЛОС), като подове от твърда дървесина, винилови килими и синтетични килими.
Шлайфан бетон - недостатъци
Здравината и издръжливостта на този материал също могат да бъдат недостатък, тъй като повърхността е много твърда и може да бъде неудобно решение за стоене на него за дълги периоди от време. За да се преодолее това, може да се сложат различни постелки, които да омекотят стъпването по него.
Друг недостатък на бетонните подове е, че те не задържат много добре топлината. Това означава, че през зимата повърхността на пода ще бъде по – хладна, но не повече от подовата настилка от керамични плочки или естествен камък. За да преодолеете това, можете да вградите лъчисти нагревателни кабели в бетонни подове, за да намалите загубата на топлина.
Ако бетонната подова настилка не е правилно завършена и запечатана, тя ще бъде много податлива на проникване на влага. Ако течността успее да си пробие път в порите на бетонния под, това може да стане причина за растеж на мухъл или плесен.
Полираните бетонни подове могат да бъдат шумни като керамични плочки, подови настилки от естествен камък и някои подове от твърда дървесина или бамбук. За да намалите шума, можете да обзаведете пространството с килими, завеси, акустични стенни панели и други елементи, които абсорбират или блокират звука.